WYCISKANIE SOKU Z RAWÓW JAK Z POMARAŃCZY

missvain
 
Wyciskanie soku z RAWów jak z pomarańczy, czyli Camera Raw. Tam lądują foty zanim trafią na stół operacyjny, a Ty niczym chirurg zacierasz ręce i ostrzysz skalpel. 
 
Camera Raw to plug-in do programu Photoshop, działa na podobnej zasadzie co Lightroom, więc efekty obróbki będą takie same. Jest to rozszerzenie, które jak wiesz, pozwoli Ci na podrasowanie zdjęcia przed przeróbką, a jeśli zdjęcie nie wymaga zaawansowanej obróbki, to good for you – wykonałeś świetną fotografię!
 
Jeśli fotografujesz w formacie RAW, a  mam nadzieję, że tak, to będzie to pierwszy krok, który wykonasz po otworzeniu zdjęcia w PSie. RAWy są o tyle fajne, że możesz naprawdę bardzo wiele z nich wyciągnąć nie tracąc przy tym na jakości. W Camera Raw możesz oczywiście otworzyć kilka(naście) zdjęć, ale na potrzeby tego poradnika pokażę obróbkę jednego.
 
Zatem, co możesz zrobić z poziomu tego plug-inu? 
1. Wykadrować zdjęcie
2. Ustawić balans bieli, ekspozycję, kontrast, cienie, nasycenie itp.
3. Usunąć szumy i wyostrzyć zdjęcie.
4. Ustawić HSL dla poszczególnych kolorów.
5. Zastosować określony kolor na cieniach/światłach (dzielona tonacja).
6. Usunąć zniekształcenia, winietowanie, czy abberacje za pomocą korekcji obiektywu.
7. Dodać ziarno.
8. Skalibrować aparat.

Oprócz podstawowych narzędzi masz też do dyspozycji pędzelki, korektę czerwonych oczu, możesz zdjęcia dowolnie obracać, pobierać kolory za pomocą pipety itp. 
 
A teraz demo:
Otworzyłam autoportret zrobiony wieki temu, ale prawdopodobnie kojarzysz tę sesję, bo na podstawie innego zdjęcia z tej serii zrobiłam graficzne logo na mojej stronce. Komentarz czytelniczki zainspirował mnie do pokazania jak z poziomu CR uzyskasz podobny efekt kolorystyczny tamtego zdjęcia. 
 
Pierwsza rzecz, klikając w trójkąt zaznaczony na obrazku poniżej (Shadow Clipping Warning) CR pokazuje Ci (na niebiesko) obszary nadmiernie zaciemnione, jeśli klikniesz w ten obok – nadmiernie rozjaśnione. Dzięki temu bardzo łatwo możesz to skorygować suwakami. 
 
missvain-camera-raw
 
No i oczywiście, nie ma tutaj żadnego konkretnego przepisu na to w jaki sposób korygować każde zdjęcie. Musisz sam dojść do perfekcji. Jak widać już na wstępie musiałam poprawić ekspozycję, bo zdjęcie wyszło za ciemne (zdjęcie zrobione 3 lata temu, musisz mi wybaczyć, wtedy jeszcze byłam zwykłym fotoziutkiem). 

W celu ułatwienia pracy otworzyłam w CR plik .jpeg, żeby ułatwiło mi to osiągnięcie pożądanego efektu. Niestety nie zachowałam ani pliku .psd, ani .xmp. Jako zwykły pstryk nie myślałam wtedy o tym, że kiedyś mi się przyda to zdjęcie, więc w celu osiągnięcia kolorystyki ze starego zdjęcia musiałam polegać wyłącznie na swoim oku. Aha. Tak, możesz eksportować ustawienia z innych zdjęć do tego konkretnego mając pliki .xmp. Możesz również synchronizować ustawienia na kilku zdjęciach jednocześnie.

 
     Po zanalizowaniu zdjęcia wiedziałam co należy poprawić:

– rozjaśnić zdjęcie i samą opaleniznę
     – poprawić balans bieli, białe obszary, cienie
     – przyciemnić szminkę i lakier na paznokciach
 
 
     Oto co zmieniałam:

 

missvain-camera-raw

 

 
Tak wygląda pierwszy etap obróbki zdjęcia, następnie należy wybrać przestrzeń barwną, rozdzielczość zdjęcia, głębię obrazu itp. według uznania, a raczej w zależności od tego, do czego będzie przeznaczone nasze zdjęcie. Po wykonaniu tych czynności możesz spokojnie zacząć retuszować swoje zdjęcie, a jeśli nie wiesz jak, to zapraszam do zapoznania się z postem o retuszu skóry

 

 
camera-raw-workflow

 

PODSUMOWANIE

Camera Raw jest fajnym narzędziem, jeśli nie musisz obrabiać 200. zdjęć jednocześnie. Jeżeli fotografujesz w formacie RAW to przed przystąpieniem do retuszu zawsze będziesz najpierw korygować zdjęcie. Żeby ułatwić sobie pracę zainwestuj nieco czasu w poprawienie fotografii w Camera Raw albo Lightroom, a być może efekt końcowy spodoba Ci się tak bardzo, że nie będziesz musiał przechodzić do następnego etapu i zapiszesz zdjęcie już teraz.

Jeżeli chcesz post na temat zapisywania zdjęć to śmiało pisz w komentarzu.